Przepisanie liczniku prądu – kiedy jest konieczne?

Aby moc cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w nowym mieszkaniu czy domu, konieczne jest jego przepisanie. Jak przepisać licznik prądu oraz kiedy zachodzi taka konieczność? Przeczytasz w tym krótkim wpisie. 

Przepisanie licznika prądu – kiedy jest konieczne? 

Posiadanie własnego gniazdka to marzenie nie jednej osoby, ważne jednak aby w czasie remontów i wyposażania domu nie zapomnieć o formalnościach. Kiedy stajemy się właścicielami nowego domu czy mieszkania, niezależnie czy zakupiliśmy je z rynku wtórnego, od dewelopera czy odziedziczyliśmy po osobie zmarłej, aby móc kupować energię elektryczną konieczne jest przepisanie licznika prądu. Wszystko po to, aby rozliczenia mogły odbywać się prawidłowo. W końcu rachunki powinny być wystawiane na osobę, która pobiera energię elektryczną. Sam proces przepisywania licznika jest związany z nabyciem lokalu, domu czy mieszkania w spadku. Natomiast jeśli nieruchomości przejmowane są od dewelopera lub zakupione zostały na rynku wtórnym, konieczne jest przejęcie licznika. Jeżeli deweloper był jego właścicielem, jest on zablokowany, dlatego jego przejęcie możliwe jest już jedynie na podstawie numeru seryjnego licznika i adresu. W przypadku przejęcie od poprzedniego właściciela konieczne jest wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego lub dokument o dziedziczeniu nieruchomości w przypadku spadku. 

licznik prądu

Jak można dokonać przepisania licznika?

W dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych przepisanie licznika jest niezwykle proste i można wykonać go za pomocą systemów internetowych. To ogromna oszczędność czasu i możliwość załatwienia wszystkich formalności z domu. Przepisanie licznika może również odbywać się stacjonarnie w salonie dostawcy prądu lub drogą e-mailową. Cały proces odbywa się z minimalną ilością potrzebnych dokumentów. Co istotne, jest całkowicie bezpłatny. Ważne jest jedynie podpisanie umowy wraz ze swoimi danymi osobowymi, tak aby wszystko było prawidłowe, a w dokumentacji nie istniały błędy. Szerzej o licznikach prądu znajdziesz tutaj.