Jak powstają domy szkieletowe?

Projekty domów szkieletowych zyskują coraz większe zainteresowanie inwestorów. Nic dziwnego. Takie domy są tańsze w budowie i w użytkowaniu niż domy powstałe metodą tradycyjną. Ich budowa trwa najwyżej 4 miesiące. Pod względem architektonicznym takie budynki w niczym nie ustępują domom murowanym z cegły. Są atrakcyjne wizualnie, wygodne do mieszkania, a powierzchnia mieszkalna może być całkiem okazała.

Kto wykonuje domy szkieletowe?

Z projektami domów szkieletowych, zwanych też domami kanadyjskimi, jako że technologia budowy pochodzi z Kanady, gdzie są bardzo rozpowszechnione, można się zetknąć w niemal każdym biurze projektowym. Znajdują się one także w gotowych katalogach. Często są to projekty domów letniskowych, jednak coraz więcej przybywa domów całorocznych. Polacy zaczynają doceniać drewno (dotąd nieco pogardzane), biorąc przykład ze Skandynawów i Kanadyjczyków, a także z podhalańskich górali. Mogą być pewni, że nawet podczas polskich mroźnych zim zapewnią ciepłe schronienie, skoro w krajach o surowszym klimacie doskonale spełniają swe zadanie.

W budowie takich domów specjalizują się firmy budowlane, które mają swoje siedziby w każdym regionie kraju. One też przygotowują wszystkie elementy domu. Budynki w konstrukcji szkieletowej mogą w całości być wykonywane na placu budowy, ewentualnie poszczególne elementy jak ściany działowe i zewnętrzne, elementy stropu i dachu są przygotowywane w firmie, po czym montowane na placu budowy. Montażem zajmuje się wyspecjalizowana ekipa, rekomendowana lub zatrudniana przez wykonawcę drewnianych elementów na dom.

Etapy budowy domu szkieletowego

Najpierw muszą być domy szkieletowe projekty. Następnie firma przygotowuje poszczególne elementy, zgodnie z projektem. Do budowy wykorzystywane jest drewno drzew iglastych.

Prace przebiegają w następującej kolejności:

  • wylewane są fundamenty z betonu,
  • na fundamentach montuje się drewniany szkielet,
  • ściany zewnętrzne wykonuje się z belek obitych od zewnątrz płytą wiórową,
  • na płycie montowana jest elewacja np. z desek lub styropianu ryflowanego pokrytego tynkiem akrylowym,
  • na ścianach układa się instalacje, wypełnia wełna mineralną i wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi,
  • ściany działowe powstają podobnie,
  • wykonuje się stropy oraz dach (technologia jest zależna od projektu).

Tak przygotowany budynek jest trwały, mocny i ciepły.