Wybór płyty gipsowej

Ciekawą alternatywą dla klasycznych tynków są płyty gipsowo – kartonowe, które cieszą cię coraz większym zainteresowaniem. Można je znaleźć w dobrych sklepach budowlanych oraz w internecie i to w dużo niższych cenach.

Klejenie ścian gipsowych

Takie rozwiązanie daje nam pewność, że ściany będą posiadały idealnie gładką powierzchnię. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego doświadczenia lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która posiada klej do płyt GK (https://budujmy.eu/pl/menu/kleje-do-plyt-gk-999.html). Zapewnia on doskonałą przyczepność, dzięki której płyty z pewnością będą mogły posłużyć przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać o pewnych wadach, a przede wszystkim płyty gipsowe mają gorszą izolacyjność, dlatego nieco gorzej mogą się sprawować zimą, kiedy z reguły są wyższe rachunki ze energię.

Rodzaje płyt gipsowych

Należy jednak unikać stosowania płyt gipsowych w takich miejscach jak: łazienka, kuchnia, pralna oraz pomieszczenia gospodarcze, ponieważ są one szczególnie narażone na wilgoć, na którą niestety płyty gipsowe nie są odporne. Płyty powinno się doklejać na warstwę nośną ściany, do której należą pustaki oraz bloczki. Ważne, żeby wyposażyć się w dobrej jakości klej do płyt GK, który cechuje się dużą wytrzymałością. Podstawowa zasada brzmi, żeby pod żadnym pozorem nie mocować płyt do starej farby, ponieważ klej może się źle związać i nie być taki skuteczny. Nie można również zapominać o idealnie przygotowanym podłożu, które powinno być wyrównane oraz czyste. Do oczyszczenia ściany można użyć mopa z dodatkiem wody oraz mydła, które skutecznie powinny sobie poradzić z zabrudzeniem. Nie można też zapomnieć o dokładnym zagruntowaniu całej powierzchni. Podstawowe środki gruntujące powinny być wystarczające, jeżeli ściana jest zadbana i nie wymaga wielu poprawek. Czasami gruntowanie należy nawet wielokrotnie powtórzyć.