Na co zwrócić uwagę wybierając kotwy do betonu?

Aby wybrać porządne kotwy do betonu trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, dzięki czemu nie będzie nawet najmniejszych problemów z ich zainstalowaniem. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę wyróżnia się wysokiej jakości kotwa chemiczna, która nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając kotwy do betonu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na warunki atmosferyczne. Mowa tutaj nie tylko o wilgoci, ale również o obecności różnorodnych chemikaliów. Ogromną rolę odgrywa również sam materiał podłoża. Nieco inne kotwy stosuje się do betonu pełnego, a zupełnie inne do muru z pustaków. Pod uwagę warto wziąć także odstępy pomiędzy poszczególnymi kotwami i krawędziami podłoża. Kluczem do sukcesu jest zachowanie minimalnych odległości, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie uniknąć przypadkowego uszkodzenia podłoża.

Ważne parametry, obok których nie można przejść obojętnie

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając kotwy chemiczne należy zwrócić uwagę na nośność danej kotwy. Każdy producent podaje tą ważną informację w Ocenach Technicznych, dlatego też warto porównać dostępne na rynku produkty. Ogromną rolę odgrywa również rodzaj obciążeń oraz ich kierunek. Jeżeli chodzi o obciążenia, to można wyróżnić obciążenia statyczne i dynamiczne, które wymagają zastosowania nieco innych kotw. W przypadku kierunku ocenić należy nie tylko rozciąganie, ale również ścinanie. Dobre kotwy chemiczne powinny spełniać także podstawowe parametry techniczne. Uwagę należy zwrócić nie tylko na zalecaną głębokość osadzania, ale również na wytyczne montażowe. Najbezpieczniejszym wyborem będzie oryginalna kotwa chemiczna od renomowanego producenta, który udziela gwarancji na oferowane materiały budowlane.

Więcej na stronie Budujmy.eu