Izolacja termiczna i akustyczna dzięki piance poliuretanowej

Pianka poliuretanowa to produkt, który powstaje z surowej ropy naftowej, a dokładnie jej dwóch składników – izocyjanianu i poliolu. Zastosowanie dodatkowych komponentów, takich jak środki spieniające, stabilizatory i katalizatory, inicjuje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje pianka o szczególnych właściwościach. Jakie jest jej zastosowanie?

Materiał budowlany do izolacji termicznej i akustycznej

Piankę poliuretanową wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej i wykończeniowej jako materiał do izolacji termicznej i akustycznej. Odznacza się ona dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, świetną przyczepnością do bardzo różnych powierzchni, w tym przede wszystkim do betonu, drewna, szkła, plastiku i metalu. Poza tym po utwardzeniu zachowuje neutralność chemiczną i łatwo można poddawać ją obróbce mechanicznej, np. szlifowaniu, malowaniu i odcinaniu. Oprócz ochrony przed wilgocią zapewnia również dobrą izolację akustyczną.

Do stosowania na zewnątrz oraz do wewnątrz

Dostępna w sklepach pianka poliuretanowa występuje w dwóch wariantach:

– o zamkniętej strukturze komórek,
– o otwartej strukturze komórek.

Pierwszy rodzaj odznacza się znacznie wyższą odpornością na różnorodne czynniki, np. wodę oraz różnice temperatur, więc ma ona przede wszystkim zastosowanie na zewnątrz budynków. Drugi rodzaj stosuje się natomiast wewnątrz. Pianką z poliuretanu ociepla się dachy, stropy, ściany, podłogi, różnego rodzaju zbiorniki czy garaże.

Zalety zastosowania

Dzięki niej zyskuje się budynek, który odznacza się dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Znikają problemy wilgotnych wnętrz, w których zazwyczaj również pojawiają się pleśnie i grzyby. Taki dom, mieszkanie czy biuro generuje znacznie mniejsze koszty w sezonie grzewczym. Jest to również całkiem bezpieczny i trwały materiał budowlany.