Czym jest wylewka samopoziomująca?

Odpowiednio wypoziomowana podłoga jest możliwa dzięki zastosowaniu wylewki samopoziomującej, która określana jest także jako podkład podłogowy.

Jakość wylewki

Na wykończenie podłogi kluczowy wpływ ma jakość wylewki, która powinna być jak najwyższa. Bezpośrednio na stropie układa się posadzkę, którą trzeba jeszcze dodatkowo wyrównać przed finalnym wykończeniem. W tym celu stosowana jest wylewka samopoziomująca cena oscyluje w granicach 30-60 zł za opakowanie zawierające 25 kg suchego proszku. Zaprawa wyrównująca samopoziomująca rozprowadza się bardzo łatwo i może być stosowana na dowolny rodzaj podłoża. Jeżeli wylewka jest dobrej jakości, to jej konsystencja jest płynna i doskonale wypełnia wszelkie nierówności i ubytki w podłożu. Można wyróżnić wylewkę cienkowarstwową, którą wykorzystuje się do niewielkiego wyrównania oraz wylewkę grubowarstwową, która może być też samodzielnym podkładem podłogowym.

Czas wiązania

Po wylaniu wylewki szybkowiążącej można zacząć pracę już następnego dnia. Jest to najczęściej wykorzystywany rodzaj wylewki, który znacznie usprawnia pracę. W przypadku tradycyjnej wylewki czas schnięcia może wynosić nawet kilkanaście godzin. Warto mieć na uwadze, że podczas wyrównywania powierzchni najważniejsza jest masa samopoziomująca cena zależy od wielkości opakowania. Należy mieć na uwadze, że w przypadku klasycznej wylewki prace mogą być kontynuowane dopiero po całkowitym wyschnięciu. Może to trwać nawet kilka tygodni, jeżeli warstwy są odpowiednio grube. Głównym czynnikiem mającym wpływ na wydajność wylewki jest grubość podłoża. Do wykonania 1 m2 o grubości 1 mm potrzebne będzie aż 1.5 kg materiału. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, które najlepiej dokładnie odkurzyć, żeby było całkowicie czyste. Jeżeli występują duże nierówności, to można użyć zaprawy cementowej do ich uzupełnienia.