Zakłócenia w odbiorze telewizji naziemnej – co robić?

Najczęściej przyczyną zakłóceń w odbiorze są problemy związane z instalacją antenową, znacznie rzadziej problem stanowi np. niewłaściwie podpięty dekoder telewizji naziemnej. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze problem leży w samej antenie, często do zakłóceń zachodzi też z powodu błędów w podłączeniu kabli koncentrycznych, rozgałęźników TV, wzmacniaczy antenowych, masztów czy uchwytów.

dekoder telewizji naziemnejJeśli jeszcze poprzedniego dnia wszystko działało, ale kolejnego pojawiają się problemy, należy przyjrzeć się bardzo dokładnie antenie. Warto zwrócić uwagę czy na pewno antena jest cała, czy może gdzieś znajdują się uszkodzone czy ułamane nawet drobne elementy. Koniecznie należy zajrzeć także do antenowej puszki i sprawdzić, czy aby na pewno znajduje się tam kabel i jest właściwie podłączony. Czasami problemy związane z powstawaniem zakłóceń w odbiorze telewizji naziemnej spowodowane są warunkami atmosferycznymi i nie mają nic wspólnego z problemami technicznymi związanymi z anteną czy innym ważnym elementem jakim jest dekoder telewizji naziemnej.

Są sytuacje, w których odbiorcy naziemnej telewizji decydują się na montaż nowej lub modyfikację już istniejącej sieci antenowej. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że każdy błąd może prowadzić do powstania zakłóceń w odbiorze, dlatego warto zastosować wszystkie środki ostrożności, które takiej sytuacji skutecznie zapobiegną.