Switche PoE i ramki Jumbo, czyli jak wykorzystać potencjał urządzenia do monitoringu

W standardowych ustawieniach switchy PoE wprawny użytkownik może zauważyć, że usługa ramek Jumbo jest wyłączona. Owszem, zawsze istnieje możliwość jej włączenia, a co za tym idzie – poprawienia jakości przesyłanego w ten sposób obrazu. Czy jednak… ma to sens?

Ramka Jumbo a Internet

Jeśli switch PoE jest wykorzystywany np. do podłączenia sieci internetowej, to korzystanie z ramek Jumbo pozwala na efektywniejsze przesyłanie sygnału. Problem polega na tym, że sygnał na wejściu jest i tak zwykle dość niewielki w porównaniu do tego, co może urządzenie. W praktyce oznacza to, że wykorzystanie ramek Jumbo w switchach PoE (zobacz takie) praktycznie niewiele daje, no, chyba że ma się do czynienia z wyjątkowo szybkim połączeniem internetowym. Ale, jak wiadomo, w Polsce nadal są z tym kłopoty.

Jumbo w świecie monitoringu

Korzystanie z ramek Jumbo w świecie instalacji do monitoringu to zupełnie inna bajka. W zasadzie każdy switch PoE użytkowany w tym celu musi obsługiwać sieć, która w czasie rzeczywistym przesyła mnóstwo różnych danych w postaci m.in. streamu. To z kolei wiąże się z koniecznością zwiększenia przepustowości złącz, co czego funkcja Jumbo jak najbardziej się nadaje. Warto też zauważyć, że taki krok przełoży się na znaczącą poprawę jakości sygnału, o ile oczywiście parametry sieci monitorującej wybraną przestrzeń wciąć na to pozwalają. Decyzja należy tu do administratora sieci, który ją na bieżąco obsługuje i kontroluje.

Podsumowując, w wielu switchach PoE funkcja ramek Jumbo jest po prostu kolejnym chwytem marketingowym. Wzrost wydajności przełącznika, niesie ze sobą wzrost temperatury, a nie każdy switch jest zdolny, by ją szybko odprowadzić.