Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony osobistej to wszelakie elementy, które pełnią funkcję ochraniającą osoby przed czynnikami zewnętrznymi na ludzki organizm. Takiego rodzaju sprzęt obejmuje nie tylko rękawiczki jednorazowe, maseczki ochronne czy kombinezony, ale również kaski i ciężkie obuwie ochronne. Większość tych akcesoriów można wykorzystywać również na co dzień, do obrony organizmu przed zagrożeniem.

Kto powinien nosić maseczkę chirurgiczną?

Jednym ze środków ochrony osobistej jaki zna każdy człowiek jest jednorazowa maseczka ochronna. Powinno się je nosić w przypadku gdy: choruje się na infekcję dróg oddechowych, wywołaną wirusem. Osoba ta bardzo często kicha i kaszle, a przez drogę kropelkową może potencjalnie zakazić inne osoby znajdujące się w otoczeniu. Maseczka jednorazowa (bądź też bawełniana) w tej sytuacji tworzy mechaniczną barierę, przez co wydzielina razem z wirusem nie rozprzestrzenia aż tak szybko. Druga sytuacja to osoba zdrowa opiekująca się osobą zarażoną. Tyczy to głównie zespołu medycznego, ale również w codziennym funkcjonowaniu z maseczek chirurgicznych, bawełnianych mogą też korzystać rodzice lub opiekunowie zajmujący się dziećmi borykającymi się z przeziębieniem i grypą.

Rękawiczki lateksowe czy nitrylowe – które wybrać?

Następnym sposobem na walkę z wirusami i bakteriami jest noszenie rękawiczek jednorazowych. Ich ochrona polega na niwelowaniu kontaktu skórnego z osobą zainfekowaną lub z przedmiotami mających na sobie wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Posiadając rękawiczki powinno się zwrócić uwagę na to, by bezwzględnie hamować się przed dotykaniem dłońmi twarzy i innych, odsłoniętych części ciała, ponieważ to właśnie tak można przenieść wirusy do zdrowego organizmu. Czym się różnią lateksowe od nitrylowych? Rękawiczki lateksowe są dość popularne i tańsze. Idealnie sprawują swoją funkcję. Mogą być wypełnione w środku talkiem bądź pudrem, dzięki czemu ręce się tak nie pocą. Natomiast rękawiczki nitrylowe nie posiadają takich reakcji alergicznych, jak lateks dzięki czemu więcej osób może sobie na nie pozwolić.