Jakie drewno do budowy domku letniskowego?

W przypadku projektów domków letniskowych można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Do dyspozycji jest wiele wariantów. Istotną kwestią jest to, z jakich materiałów zostanie wzniesiony domek, co przekłada się nie tylko na cenę końcową inwestycji.

Domki letniskowe projekty – jaki materiał wybrać?

Przeglądając projekty domków letniskowych, należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj materiału zostanie wykorzystany do ich budowy. Najczęściej wybór pada na deski sosnowe i świerkowe. Obydwa surowce różnią się w od siebie.

• W przypadku drewna sosnowego można mówić o większej sprężystości i mniejszej podatności na pękanie. Jest bardzo odporne nawet na duże obciążenia. Zaletą tego surowca jest też to, że jest łatwy w obróbce. Warto wybrać drewno sosnowe szczególnie do budowy elementów składających się na konstrukcję domku.
• Drewno świerkowe jest mniej elastyczne niż sosnowe. Wadą jest też to, że jest bardziej podatne na pękanie. Można używać go do budowy elementów nieskładających się na konstrukcję.

Ważną kwestią jest też to, jaka wilgotność mają wybrane deski. Bardzo często problemem okazuje się być to, że zastosowane drewno było nieprawidłowo przygotowane do użytku. Nie mówiąc już o niewłaściwym jego składowaniu. Dopytać należy o to, jaką metodą drewno było osuszane – poprzez sezonowanie czy metodą komorową. Dużo korzystniejsza jest druga opcja, gdyż powala na pozbycie się grzybów, insektów i żywicy. Zasada jest taka, że im drewno zostało skuteczniej wysuszone, tym mniejszy jest ciężar domku i nie trzeba sięgać po dodatkowe formy uszczelnienia. Domek jest też bardziej odporny na zginanie, mniej podatny na wystąpienie zawilgocenia we wnętrzach i osiadanie.

Projekty domów letniskowych – drewno strugane czy surowe?

Jeśli borykamy się z ograniczonym budżetem, to można wybrać wersję bardziej ekonomiczną w postaci desek surowych. Te ze struganymi krawędziami są droższe, ale jednocześnie wyglądają bardziej estetycznie. Te drugie łatwiej jest zamontować i zapewniają one większą stabilność całej konstrukcji domku. Na korzyść drewna struganego przemawia to, że dzięki jego zastosowaniu zwiększa się odporność całego domku na spłonięcie. Jego gładka powierzchnia sprawia, że płomienie ślizgają się po niej, przez co zajmują się ogniem znacznie później niż w przypadku drewna surowego.