Energia słoneczna korzystna dla firm i gospodarstw domowych

Coraz częściej można spotkać na dachach budynków – zarówno gospodarstw domowych, jak i firmowych zakładów, panele fotowoltaiczne. Posiadanie własnej instalacji PV wiąże się z wieloma korzyściami w przypadku każdego inwestora. Największą zaletą jest oczywiście redukcja kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, co w skali roku przekłada się na ogromne oszczędności.

Energia słoneczna w codziennym użyciu – jakie płyną z tego korzyści?

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł takich jak energia słoneczna. Po zamontowaniu instalacji PV możliwe jest produkowanie darmowego prądu, który można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Zielona energia dostępna jest przez cały rok, łącznie z okresem jesienno-zimowym. W procesie jej wytwarzania nie ma miejsca emisja szkodliwych związków do atmosfery. Jest to więc ekologiczne rozwiązanie, przyjazne dla środowiska naturalnego. Żywotność paneli fotowoltaicznych to co najmniej 25 lat, ale nawet po upływie tego czasu wydajność instalacji szacuje się na nawet 80%. Są one bezobsługowe, bezawaryjne i nie wymagają nawet przeglądów ani konserwacji.

Na tym zalety instalacji PV się nie kończą

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, znika problem z ciągłym wzrostem cen energii, które zależne są w głównej mierze od zakładu energetycznego. Inwestor zyskuje w ten sposób niezależność energetyczną. Co więcej, nawet w przypadku przerw w dostawie prądu nie trzeba martwić się o przestoje w firmie czy o niemożność korzystania z domowych urządzeń elektrycznych. Kolejną zaletą jest wzrost wartości nieruchomości, do której podłączona jest instalacja fotowoltaiczna. Jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, łącznie z gradem. Możliwe jest zarówno zamontowanie jej na dachu budynku (nie tylko płaskiego, ale też skośnego), jak i posadowienie na gruncie. Instalacja PV może zostać zamontowana w praktycznie każdych warunkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego.