Cechy taryfy g12w

W przypadku gospodarstw domowych bardzo popularną taryfą energii elektrycznej jest taryfa g12w. Decydują się na nią osoby, które pragną zmniejszyć rachunki za prąd. Jest to jak najbardziej możliwe do uzyskania. Taryfa ta wiąże się z mniejszym zżyciem energii elektrycznej w godzinach wieczornych i nocnych oraz podczas każdego weekendu.

Czym charakteryzuje się taryfa g12w?

Taryfa G12w jest taryfą energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, których moc umowna nie przekracza 40 kW. Jest to taryfa dwustrefowa, gdzie doba podzielona jest na dwie strefy – z niższa i droższa stawką cenową za kilowatogodzinę. Korzystanie z prądu w określonych godzinach może wiązać się z niższymi lub większymi kosztami. Taryfa G12w jest taryfą weekendową. Oznacza to, że energia elektryczna jest tańsza w soboty i niedziele, ale nie tylko. Niższe stawki za kWh obowiązują także w dni ustawowo wolne od pracy, czyli podczas świąt. W pozostałe dni tygodnia niższe stawki obejmują godziny nocne.

Kiedy takie rozwiązanie ma sens?

W przypadku taryfy dwustrefowej należy mieć na uwadze to, na jakie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej. Ma to bezpośredni wpływ na kwoty widniejące na rachunku za prąd i to czy wybranie taryfy weekendowej rzeczywiście ma sens. Pomimo tego, że prostsza w użyciu jest taryfa jednostrefowa, gdzie przez całą dobę obowiązuje stada cena za kilowatogodzinę, dużo większe oszczędności można uzyskać przy taryfie dwustrefowej. W ramach taryfy G12w (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach) tańszy prąd dostępny jest w godzinach wieczornych i nocnych. Wymaga to zapanowania harmonogramu prac związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Rozwiązanie to będzie opłacalne pod warunkiem, że co najmniej połowa całkowitego zużycia energii elektrycznej przypadnie na godziny objęte niższą stawką cenową za kWh. Można w tym czasie wykonać czynności takie jak pranie, zmywanie w zmywarce, odkurzanie, pieczenie, gotowanie posiłków, oglądanie telewizji, pracowanie czy korzystanie z urządzeń mobilnych. Wiele osób w dni powszednie większość czasu spędza w pracy czy szkole, dlatego największe zużycie energii elektrycznej przypada na godziny wieczorne i nocne oraz w weekendy.