Audyt energetyczny – na czym polega?

Audyty energetyczne są wykonywane w wielu obiektach przemysłowych, produkcyjnych, czy domowych. Okazuje się, że to pierwszy krok do zmniejszenia energochłonności danego budynku. Faktem jest, że audyt tego typu to ekspertyza techniczno-ekonomiczna. Dotyczy ona użytkowania energii w danym obiekcie i zawiera założenia co do zmian. Czym cechuje się audyt energetyczny? O czym warto wiedzieć? Do czego służą te czynności?

Audyty energetyczne, nie tylko w przedsiębiorstwie

Warto zauważyć, że w Polsce zużywamy ponad dwa razy więcej energii na dane mieszkanie, niż w krajach Zachodniej Europy. Przeprowadzenie audytu ma za zadanie zmienić te dysproporcje. Celem badania jest zmniejszenie kosztów i zużycia energii w budynkach. Pamiętajmy o tym, że narzędzie jest oceną istniejącego stanu użytkowania energii w obiekcie.

Określa środki, jakie mogą dać znaczną poprawę. Nie bez znaczenia jest analiza ekonomiczno-energetyczna co do usprawnień budynku i wyboru optymalnego zakresu prac modernizacyjnych. To z pewnością podstawa do podjęcia prawidłowej decyzji o poprawie efektywności energetycznej budynku. 

Najważniejsze kwestie

Ważnym elementem audytu https://jw-a.pl/2019/06/kto-moze-sporzadzac-audyty-energetyczne/ jest zapotrzebowania na energię i moc w obecnym stanie obiektu. Ponadto, znaczenia ma moc i energia po wprowadzeniu usprawnień. Audyt obejmuje wszelkie elementy w budynku, które wiążą się ze zużyciem energii.

Są to głównie instalacje grzewcze, wentylacyjne, ciepłej wody użytkowej, klimatyzacje, okna, ściany, dachy, dźwigi towarowe i osobowe, oświetlenie, zastosowanie OZE, zastosowanie niekonwencjonalnych źródeł energii itp.

Istotne jest to, aby audyt został przeprowadzony przez doświadczoną osobę. Powinniśmy wybrać specjalistę z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. To da nam pewność, że badanie zostanie przeprowadzone dokładnie, terminowo i sprawnie. Audyty energetyczne są często wykonywane w wielu miejscach.