Zmiana dostawcy prądu, jak się za to zabrać?

Zmiana dostawcy prądu najczęściej kojarzy się z czymś bardzo kłopotliwym. Jest to oczywiście mylne wrażenie, gdyż proces ten nie jest skomplikowany. Ponadto, podjęcie decyzji o zmianie dostawcy energii elektrycznej, często pozytywnie wpływa na bilans domowego budżetu. Obecne firmy elektryczne, kuszą atrakcyjnymi stawkami, dlatego też warto zastanowić się nad zmianą dostawcy energii.

Jak samodzielnie zmienić dostawcę prądu?

Aby samodzielnie zmienić firmę, dostarczającą prąd powinno się zacząć od wybrania sprzedawcy, który oferuje najkorzystniejsze warunki. W tym celu warto skorzystać z porównywarki cen, a także zwrócić uwagę na polecenia innych użytkowników. Następnym krokiem, będzie wypowiedzenie umowy obecnemu dostawcy prądu i podpisanie jej z nowym dostawcą. Umowa powinna obowiązywać z dniem wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Pozostałe procedury

Istnieje kilka spraw, o których nie można zapomnieć. Każda osoba, która decyduje się jak zmienić dostawcę prądu, musi przesłać zgłoszenie do OSD, czyli Operatora Systemu Dystrybucyjnego, w którym uwzględnione zostaje: kto jest nowym dostawcą prądu, a także termin w jakim umowa obowiązuje. Gdy zamiana dostawcy energii odbywa się pierwszy raz, należy wcześniej podpisać umowę o świadczeniu usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego.

Sprawdzenie licznika i rozliczenie z poprzednim dostawcą

W przypadku, gdy licznik uległ zużyciu, występuje konieczność wymiany go. W takiej sytuacji koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego. Obowiązkiem jest również rozliczenie się z poprzednią firmą, która dostarczała prąd, dlatego też z dniem wygaśnięcia poprzedniej umowy, należy spisać stan licznika i przekazać dane dotychczasowemu dostawcy, jak i obecnemu.

Kilka ważnych kwestii

W przypadku zawierania umowy z nowym dostawcą, każdorazowo powinno się zwrócić uwagę na kilka punktów takich jak: czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia umowy, a także jej przedłużenia. Ponadto, warto przeanalizować koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku rozwiązania umowy oraz sposób naliczania opłat.