Uniwersalność dla Ciebie – projekty domów z poddaszem

Wśród projektów domów jednorodzinnych najchętniej wybierane są domy z poddaszem. W powszechnej opinii dom z poddaszem łączy w sobie tradycję, funkcjonalność i uniwersalność. Czy rzeczywiści jest to dom dla każdego? Przed wyborem projektu warto rozważyć jego zalety i wady.

Dom z poddaszem użytkowym to nawiązanie do tradycyjnego budownictwa ludowego bądź do architektury dawnego dworku szlacheckiego. Niewątpliwa estetyka domów z poddaszem mieszkalnym i fakt, że łatwo można je dostosować do zmieniających się potrzeb mieszkańców, przemawiają za ich ponadczasową popularnością. Nie można polegać na obiegowych opiniach. Lepiej sprawdzić, jakie cechy wybranego projektu najbardziej nam odpowiadają.

Zalety domów z poddaszem.

Projekty domów z poddaszem zainteresują posiadaczy małych działek budowlanych, ponieważ umożliwiają uzyskanie dużej powierzchni użytkowej na małej powierzchni zabudowy. Dzięki temu można wokół domu wygospodarować wystarczająco dużo zielonej przestrzeni do codziennego relaksu. Dom parterowy z poddaszem użytkowym, który jest zbudowany na planie kwadratu lub prostokąta i ma mało skomplikowany kształt dachu łatwiej może stać się budynkiem energooszczędnym. Ucieczka ciepła następuje głównie przez powierzchnie ścian zewnętrznych i dachu, które w przypadku domu z poddaszem mają małą powierzchnię w stosunku do kubatury pomieszczeń. Każde załamanie linii ścian i krawędzi dachu to zagrożenie powstawania tak zwanych mostków termicznych. Wśród zalet domu z poddaszem użytkowym można wymienić również:

  • łatwy podział domu na strefy aktywności (dziennej i nocnej) lub wydzielenie części dla różnych pokoleń domowników,
  • możliwość ciekawego zaaranżowania pomieszczeń na poddaszu z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych więźby dachowej,
  • rozległy widok z pomieszczeń na poddaszu.
Zalety domów z poddaszem.

Wady domów z poddaszem.

Dom z poddaszem mieszkalnym ma wewnętrzną klatkę schodową, która zajmuje sporą część jego powierzchni i może być niebezpieczną barierą dla osób, które mają problemy z poruszaniem się (małe dzieci, osoby starsze, osoby z dysfunkcją narządów ruchu, osoby niepełnosprawne). Poddasze użytkowe wymaga fachowego wykonania izolacji termicznej. Szczególny problem mogą sprawiać okna dachowe, wykusze, jaskółki i inne elementy komplikujące konstrukcję dachu. Niewłaściwe rozprowadzenie instalacji i dobór systemu ogrzewania może spowodować spore różnice temperatur w obrębie budynku, gdyż ciepłe powietrze w sposób naturalny będzie się gromadziło u góry. Dużym problemem może być także umeblowanie pomieszczeń na poddaszu, gdzie ze względu na skosy występują różnice wysokości stropu i trzeba będzie kupować meble robione na wymiar.

Wybór właściwego projektu musi być poprzedzony analizą zgodności projektu z warunkami zabudowy, które narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W szczególności mogą one narzucać maksymalną wysokość budynku oraz kształt i kąt nachylenia powierzchni dachu.