Projekt garażu – bez tego nie zaczynaj budowy

Budowa garażu wolnostojącego nie wymaga pozwolenia, ale trzeba to zgłosić w starostwie. A ponieważ jest to budynek, wymagane jest przestrzeganie przepisów w sprawie warunków technicznych budynku oraz odległości od sąsiedniej działki. Potrzebny jest więc również projekt garażu.

Garaż w budynku?

Czy potrzebny jest garaż? Nikt się nad tym nie zastanawia, zwłaszcza, gdy póki co nie ma w rodzinie samochodu. Ale warto go uwzględnić w bryle budynku. To pomieszczenie można bowiem wykorzystać choćby do przechowywania rowerów, sprzętu sportowego czy narzędzi ogrodniczych albo opału. Jednakże jego podstawowym zadaniem jest ochrona samochodu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Budując dom jednorodzinny, wiele osób decyduje się na umieszczenie garażu w bryle budynku mieszkalnego. Może on być usytuowany zarówno na poziomie parteru (wówczas uszczupla powierzchnię mieszkalną budynku), jak i na poziomie piwnicy (koszt jego budowy jest większy). Dom z tak usytuowanym garażem wygląda estetycznie, nic nie zakłóca jego proporcji.

Jest też trzecie wyjście: garaż dobudowany do jednej ze ścian domu. Jeśli nie był budowany wraz z domem, według projektu, konieczne jest skorzystanie z projektu garażu.

Garaż w bryle domu czy przy domu, jeśli prowadzi do niego wejście z wewnątrz domu, ma wiele zalet takich jak:

  • krótsza droga od pojazdu do części mieszkalnej,
  • komfort kierowcy i pasażerów nawet przy brzydkiej pogodzie,
  • bezpieczeństwo – auto pod okiem i „uchem” właścicieli jest narażone na mniejsze ryzyko,
  • dodatkowe ocieplenie domu – dobudowany garaż je zapewni.

Garaż wolnostojący – zalety oraz wady

Zacznijmy od tego, co niekorzystne. Garaż wolnostojący ma dwie wady, a są to:

konieczność wyjścia na dwór po opuszczeniu auta,

konieczność posiadania dużej działki.

Gdy jednak nie przeszkadza ci spacer podczas słotnej pogody i posiadasz sporą działkę, buduj garaż wolnostojący. Zwłaszcza, jeśli masz więcej niż jeden samochód czy potrzebujesz pomieszczenia gospodarczego. Projekt garażu może uwzględniać:

  • garaż jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy (ewentualnie jeszcze wiatę),
  • dodatkowe pomieszczenie gospodarcze (do wykorzystania na przykład na warsztat czy do przechowywania narzędzi i różnych „gratów”),
  • poddasze użytkowe.