dom parterowy projektDomy parterowe bez poddasza użytkowego nie są jeszcze zbyt popularne w naszym kraju. Wynika to między innymi z głęboko zakorzenionych przekonań o tym, że dom powinien posiadać schody na poddasze lub piętro, a także z tego, że w wielu miejscach trudno jest znaleźć odpowiednio rozległą działkę o regularnym kształcie, na której mógłby stanąć dom parterowy projekt taki o funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń i zwartej bryle może być jednak dobrym wyborem w wielu sytuacjach. Kiedy warto zdecydować się na dom bez poddasza?

Zalety domów parterowych

Dom, w którym wszystkie pomieszczenia usytuowane są na jednym poziomie, ma rozliczne zalety. Do najważniejszych z nich należą:

  • ułatwienie komunikacji wewnątrz domu (brak bariery w postaci schodów), co ma szczególne znaczenie szczególnie w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze czy osoby z ograniczeniami mobilności,
  • możliwość tańszej i bardziej funkcjonalnej aranżacji dzięki brakowi schodów i skosów dachu, co umożliwia m.in. zastosowanie standardowych mebli o typowych wymiarach,
  • możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni domu dzięki brakowi schodów, skosów dachu oraz dodatkowych kanałów komunikacyjnych, które „zabierają” cenną przestrzeń użytkową.

Projekty domów parterowych są też zwykle łatwiejsze i szybsze w realizacji niż projekty z poddaszem. Pozwalają również uniknąć wydatków związanych z wykonywaniem dodatkowych stropów, podłóg i okien połaciowych czy izolacją poddasza. Rekompensują to jednak większe koszty wykonania fundamentów i dachu oraz konieczność posiadania większej działki, przez co zwykle koszt budowy domu parterowego i z poddaszem o takiej samej powierzchni jest zbliżony.

Dla kogo dom parterowy?

Projekt domu parterowego warto brać pod uwagę przede wszystkim, gdy:

  • w domu mieszkają osoby starsze, małe dzieci, osoby z ograniczeniami mobilności,
  • planujesz w nim mieszkać do końca życia, zależy Ci na wygodzie użytkowania,
  • zależy Ci na tanim wykończeniu wnętrz i szybkiej budowie,
  • masz dużą działkę o regularnym kształcie i nie przeszkadza Ci wizja rezygnacji z dużego ogrodu,
  • nie zależy Ci na budowie domu maksymalnie energooszczędnego (domy z poddaszem są znacznie lepsze, jeśli chodzi o oszczędność energii).