Jaki wybrać projekt domów?

Budowa własnego domu to kosztowne i odpowiedzialne przedsięwzięcie. Dlatego też odpowiedź na pytanie, jaki to ma być dom, nie jest łatwa. Zacząć trzeba od uświadomienia sobie, jakiego domu potrzebuje rodzina i jakimi finansami dysponuje. To podstawa. Potem można już wybierać projekt domów.

Gdzie kupować projekty domów?

Zamawiając projekt indywidualny , należy liczyć się z kosztami. W zamian otrzymujemy projekt domu, który idealnie odpowiada naszym wyobrażeniom. By tak się stało, należy wybrać biuro projektowe o dużym doświadczeniu, zatrudniające dobrych fachowców.

Projekt z gotowego katalogu może być równie dobry. Często inwestorzy decydują się na zrealizowane u znajomych projekty. Mają pewność, jak ich dom będzie wyglądał. Jednak wystarczy umieć czytać projekty, mieć trochę wyobraźni, by wizualizować ostateczny wygląd  budynku obecnego dotąd tylko na papierze.

Budować dom „na miarę” czy „na wyrost”?

Oto jest pytanie. Dom „na miarę”, tzn. taki, który zaspokaja aktualne i najbliższe w czasie potrzeby danej rodziny. Dom „na wyrost” to budynek o powierzchni przekraczającej potrzeby rodziny, przynajmniej w określonej przyszłości; to dom okazały, którego główną funkcją jest podkreślenie prestiżu, głównie majątkowego, właścicieli. Czy to warto? Decyzja należy do inwestora, zwłaszcza gdy nie musi liczyć się z wydatkami.
Realnie oceniając swoje niezbyt imponujące możliwości lepiej wybrać projekt domów „na miarę”, mieszkać wygodnie, cieszyć się życiem i nie martwić o spłatę dużego kredytu.

Projekt domów „na miarę”

Jaki projekt domów wybrać? Oto nasze rady:

  • dom parterowy z taką liczbą pomieszczeń, by każdy domownik miał swój własny pokój plus część wspólna – dla rodziny z małymi dziećmi, dla osób starszych i niepełnosprawnych,
  • dom parterowy z użytkowym poddaszem – dla rodzin z dorastającymi dziećmi, młodsze pokolenie zajmuje górną kondygnację,
  • dom piętrowy – dla dużych rodzin, w tym rodzin dwu-i trzypokoleniowych,
  • bliźniak – dla dwóch samodzielnych spokrewnionych bądź zaprzyjaźnionych rodzin.