Dom w stylu alpejskim, czyli powrót drewnianego budulca

Jeżdżąc po świecie, przywozimy stamtąd nie tylko pamiątki i wspomnienia. Czasem są to konkretne plany, np. budowy domu. Zafascynowani drewnianą architekturą krajobrazów alpejskich, chcemy na własnej działce postawić dom w stylu alpejskim. Czy to fanaberia?

Styl alpejski i podhalański – prawie bliźniaczy

Styl alpejski niewiele się różni od stylu podhalańskiego. Domy drewniane z wysokim, spadzistym dachem, dekorowane rzeźbionymi balustradami tarasów i balkonów to widok dobrze nam znany z wypadów do Zakopanego i okolic. Są to domostwa obszerne, masywne, na wysokiej podmurówce z dużych głazów. Na tle tatrzańskich szczytów prezentują się majestatycznie, a co istotne, doskonale znoszą trudy tamtejszego klimatu (silne wiatry, duże opady śniegu).

Na terenach wyżynnych i nizinnych styl zakopiański nie do końca pasuje, choć niektórzy wykorzystują tylko niektóre jego elementy. Z domem w stylu alpejskim jest nieco inaczej. Choć przypomina domki, pensjonaty czy wille spod Gubałówki, to ma delikatniejszą, lżejszą formę. W sam raz, by w tym stylu wybudować domek letni, a nawet całoroczny. Doskonale też sprawdzi się taki budynek jako pensjonat, hotelik czy restauracja. Zwróci uwagę swoją odmiennością, bez względu na to, czy stoi w górach, czy nad jeziorem albo w podmiejskiej wsi.

Drewno – to jest to

Drewno obecnie jest wykorzystywane jako budulec na altany ogrodowe czy na letnie domki. Niepotrzebne są takie ograniczenia. Dom całoroczny, zbudowany z drewnianych bali, sprawdza się w każdej porze roku. Najlepsze dowód to fakt, iż przez setki lat drewno było budulcem numer 1. Obecnie, gdy stosuje się nowoczesne technologie suszenia, impregnacji, zabezpieczania przed szkodnikami i pożarem, tym bardziej może służyć jako materiał na dom całoroczny.

 

Dom w stylu alpejskim nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale jest:

  • ciepły (mniejsze rachunki za ogrzewanie),
  • chroni przed przenikaniem hałasu z zewnątrz,
  • zabezpieczony przed pożarem,
  • tani i szybki w budowie.

Tak więc należy się spodziewać, że będzie takich domów z każdym rokiem przybywać.