Czym jest prąd budowlany i jakie są jego taryfy?

Już na etapie tworzenia projektu domu trzeba pomyśleć o stworzeniu funkcjonalnego łącza elektrycznego. Warto jednak mieć na względzie, że na czas samych prac remontowo-budowlanych – konieczne jest korzystanie z tymczasowego łącza, które dostarczy energii elektrycznej dla maszyn.

Dlaczego nie wolno korzystać z klasycznej taryfy podczas budowy?

Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Prąd budowlany jest specjalną taryfą, podpisywaną z dostawcą energii elektrycznej na czas wykonywania wszelkich niezbędnych prac przed oddaniem budynku do użytku. Do tego celu możemy wykorzystać instalację tymczasową lub stałe łącze. W pierwszym przypadku – energia elektryczna automatycznie jest naliczana według taryfy budowlanej, w drugim – należy bezwzględnie dokonać zgłoszenia tego faktu: w innym przypadku będziemy wykorzystywać klasyczną taryfę przeznaczoną dla domów, co jest nielegalne.

Przed podpisaniem umowy w zakresie dostaw prądu budowlanego (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana), konieczne jest określenie, jaka moc jest nam niezbędna. W tym celu najlepiej jest skonsultować się z elektrykiem, który będzie w stanie określić, ile energii wymagają wszystkie użytkowane na budowie urządzenia.

Taryfy prądu budowlanego – czym się charakteryzują?

Można wskazać trzy, najbardziej podstawowe taryfy prądu tego typu. Różnią się one między sobą głównie kwotami, jakie przyjdzie nam zapłacić za korzystanie z prądu w określonych godzinach. Są to:

  • taryfa C11 – czyli inaczej jednostrefowa. W niej kwota opłaty za kilowatogodzinę jest identyczna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu;
  • taryfa C12a – w tym przypadku inne kwoty za kilowatogodzinę płaci się w godzinach szczytu i poza nimi;
  • taryfa C12b – działa analogicznie co taryfa C12a, z tym że w tym wypadku doba jest dzielona na godziny dzienne i nocne.

Najczęściej wykorzystywaną przez osoby budujące domy mieszkalne taryfą jest C11 – ze względu na to, że przy jej użytkowaniu nie ma konieczności planowania, w jakich godzinach będą dokonywane prace remontowo-budowlane. To duża wygoda, a większe koszty nie są odczuwalne w skali trwającej kilka-kilkanaście miesięcy budowy.