Gdy przegląda się mieszkania na sprzedaż, bardzo często zauważyć można, że te, które znajdują się na parterze, są nie tylko nieco droższe niż mieszkania na wyższych piętrach, lecz również ich położenie jest szczególnie mocno akcentowane w ogłoszeniu. Czy faktycznie nowe mieszkania na parterze to tak doskonała wybór? Czy aby na pewno taka lokalizacja nie posiada wad, które mogłyby spowodować, że mieszkanie w nich stałoby się niewygodne lub utrudnione?

Nowe mieszkania na parterze — zalety

Z całą pewnością jednym z największych horrorów każdego mieszkańca bloku, który swoje mieszkanie posiada na 10 lub jeszcze wyższym pietrze, jest niedziałająca winda. Trudno sobie nawet wyobrazić ten ból, gdy wraca się po całym dniu pracy z zakupami w dłoniach i napotyka przed sobą kartkę z informacją o awarii windy. Często w takich sytuacjach, podczas już pokonywania kolejnych pięter, nasuwają się myśli, aby przeprowadzić się do mieszkania na parterze.

I to jest właśnie najważniejszą zaleta mieszkania tak nisko. Nie tylko nie trzeba pokonywać wielu schodów, zanim dostanie się do mieszkania, lecz również nie jest się zupełnie uzależnionym od winy. Łatwiejsze stają się nie tylko powroty do domu, lecz również kupowanie dużych sprzętów AGD lub RTV. Powoduje to, że takie mieszkanie jest wprost stworzone nie tylko dla osób starszych, którym chodzenie po schodach mogłoby sprawiać wiele problemów, lecz również dla młodych par z dziećmi, dzięki czemu spacery z wózkiem staną się o wiele przyjemniejsze.

Mieszkania na parterze — wady

Niestety mieszkania na parterze to również sporo wad. Przede wszystkim pamiętać trzeba o znacznie większym ryzyku włamania, a także konieczności zastosowania żaluzji, lub też grubych firan, ponieważ łatwo będzie każdemu z poziomu ulicy zajrzeć do sypialni. Nie bez znaczenia jest również to, że mieszkanie na parterze jest zawsze znacznie głośniejsze. Bez trudu miejski gwar i hałas ulicy dostaje się do środka.

Jak więc widać, choć mieszkania na parterze mają bezdyskusyjne zalety, to jednak posiadają również wady. Warto rozważyć, które z nich przeważają i podjąć odpowiednią dla siebie decyzję.